Jakie problemy mogą pojawić się podczas tutorialu? 5 problemów

Każdy tutorial ma swoje blaski i cienie. Jak w każdym tego typu procesie, mogą pojawić się również problemy. Oczywiście nie ma co się załamywać, lepiej rozwiązywać lub zrezygnować ze współpracy, jeżeli nie ma innego wyjścia. Z tego wpisu dowiesz się, jakie komplikacje mogą pojawić się w czasie tutorialu.


1. "Zrób to za mnie" zamiast: "Pomóż mi to zrobić"

Bierność to największy wróg tutorialu. Zadaniem tutora nie jest przecież wykonywanie zadań za podopiecznego, a wspieranie jego rozwoju. Jeżeli uczeń wykazuje kompletny brak zaangażowania, nie przygotowuje się do kolejnych sesji i nie wykonuje podjętych zobowiązań, sabotuje cały proces, odbierając mu sens. 

2. Prawdy, półprawdy i g... prawdy

Podstawą udanej współpracy tutora z podopiecznym jest szczerość. Nieujawnianie zastrzeżeń wobec przedmiotu lub przebiegu tutorialu, znacznie obniża jego efektywność, a czasami nawet uniemożliwia dalszą współpracę. Zwłaszcza jeśli podopieczny zamiast zgłaszać swoje uwagi tutorowi - aby ten mógł coś zmienić i dopasować proces adekwatnie do potrzeb podopiecznego - daje upust własnym emocjom w Internecie. 

3. Bomba hiperaktywna z opóźnionym zapłonem

Kolejnym problemem jest hiperaktywizm łączący się z nieterminowością podejmowanych działań i realizowanych zadań. Zbyt długa lista zadań do zrobienia, brak punktualności i spóźnianie się na kolejne spotkania, wymyślanie szkolnych wymówek - to wszystko obniża efektywność tutoringu, a w skrajnych przypadkach czyni go wręcz niemożliwym do wykonania.

4. Akceptowanie bez pomyślunku

Regulaminy są w każdym miejscu w sieci, często klikamy "akceptuj" bez wcześniejszej lektury, po to, aby przejść dalej lub zainstalować wybraną aplikację. Kontrakt tutorski to ważny dokument zarówno dla tutora, jak i dla podopiecznego. Określa ogólne ramy i warunki podjętego tutorialu. Nierespektowanie jego zapisów utrudnia współpracę i jest prostą drogą do jej zerwania. 

5. Kocioł emocjonalny

Rozchwianie emocjonalne jest przeszkodą zarówno w życiu zawodowym, jak i w relacji tutorskiej. Tutoring nie jest zastępstwem dla terapii, nie polega także na wyręczaniu podopiecznego w rozwiązywaniu jego osobistych problemów. Jednak warto również pamiętać, że to zadaniem tutora jest wyraźne wskazanie, że tego rodzaju działania nie należą do jego kompetencji i do zadań tutorialu. 
Copyright © Pan Tutor , Blogger