Kontrakt tutorski - co to jest?
Kontrakty, regulaminy i inna papierologia. Biurokracja jest wśród nas, a w wielu instytucjach definiuje wręcz codzienne działania. Dlaczego posiadanie kontraktu tutorskiego jest niezbędne we współpracy z tutorem? To przeszkadzajka, czy jednak narzędzie pomocne w pracy?
Z kim, na co i po co
Kontrakt tutorski to rodzaj honorowej umowy, spisanej w możliwie jak najprostszej postaci. Jest ona zawierana pomiędzy tutorem i jego podopiecznym. Rozpoczynając współpracę z kimkolwiek, warto ustalić na co się umawiamy i po co to robimy.
Określanie ram i zasad
Dobrze sporządzony kontrakt tutorski określa ramy tutorialu i wzajemne działania stron. A równocześnie inicjuje proces opierającej się na nim współpracy. Wskazując np. na przewidywane ramy czasowe tutorialu (liczbę, częstotliwość i czas trwania planowanych spotkań).
Zasady współpracy i postawy moralne
Kontrakt tutorski przypomina o elementarnych zasadach współpracy i postawach moralnych ułatwiających realizację obranego kierunku. Jest drogowskazem i zabezpieczeniem zarówno dla tutora, jak i podopiecznego. Pozwala trzymać się wytyczonego toru i realizować tutorial w sposób konsekwentny i efektywny.