Tutoring, co to takiego?
O tutoringu słyszy się coraz więcej, jednak wciąż nie każdy wie, czym on jest i na czym polega praca tutora. Po lekturze tego artykułu, nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości. Czym jest jest tutoring? Na czym polega praca tutora?
Tutoring: metoda pracy
Tutoring to pewna metoda lub styl pracy nauczyciela (tutora), zazwyczaj z jednym studentem (tutee). Całość opiera się na ich wzajemnej relacji, która jest budowana zwykle w okresie jednego semestru, podczas kilku spotkań (w ramach danego tutorialu). Ta forma pracy kojarzy się z relacją mistrz-uczeń.
Jest to relacja o bardzo długiej tradycji. Na uniwersytetach Cambridge, czy Oksford tutorzy pełnili funkcję opiekunów studentów, dbali o organizację ich życia na studiach, a także o realizację założonych przez nich celów. Wraz z upływem czasu, tutorami stawali się nauczyciele akademiccy, którzy zaczęli tworzyć własną propozycję kształcenia. Polegała ona na wspieraniu samodzielnej pracy studenta i weryfikowaniu jej efektów.
Tutoring: kształcenie do samodzielności
Tutor realizujący tutoring z określonego przedmiotu, wskazywał swojemu podopiecznemu odpowiedni zestaw lektur i zlecał konkretne zadanie, np. napisanie eseju. Praca wykonana przez studenta stanowiła podstawę do dyskusji, prezentacji własnego stanowiska i szukania dalszych przestrzeni do pogłębiania wiedzy. Tym sposobem, system tutorialny stał się metodą uczącą: samodzielnego i krytycznego myślenia, poszukiwania źródeł, prezentacji swoich poglądów, dyscypliny i wytrwałości. A wszystko to w atmosferze dialogu z mistrzem (tutorem).
Tutoring: elastyczność to podstawa
Tutoring jest metodą na tyle elastyczną, że z powodzeniem można ją wykorzystywać w wielu dziedzinach życia. Można działać w obszarze tutoringu rozwojowego, akademickiego/naukowego, szkolnego, czy nawet tutoringu rodzinnego lub ewangelizacyjnego. W tutoringu rodzinnym celem jest wspieranie rodziny w wychowywaniu dziecka. Obecnie jest to metoda stosowana przez niektóre przedszkola. Z kolei celem tutoringu ewangelizacyjnego może być chociażby wspieranie rodziny we wzrastaniu w wierze. Kształtowanie postawy samodzielnego poszukiwania źródeł, stawiania pytań, itd.
Tutoring jest metodą, która może być wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie życia. Różnicują ją postawione cele i dążenia. Dzięki swojej uniwersalności, stanowi doskonałe narzędzie do zwiększania jakości życia i wspierania rozwoju w wielu jego dziedzinach.